„Co nowego w światowej hydroenergetyce?" - prasę przegląda Miltiadis Melekidis
Mimo iż energia elektryczna pozyskiwana z wody stanowi ponad 7% całkowitej amerykańskiej produkcji energetycznej i jest wiodącą technologią spośród alternatywnych źródeł energii, państwo amerykańskie nadal posiada niewykorzystany potencjał. Niedawne raporty Departamentu energetyki pokazują, że USA posiadają dodatkowe 65 GW potencjału energetycznego hydroenergii w postaci nieeksploatowanych dotąd rzek i strumieni oraz ponad 12 GW (w przypadku pełnego wykorzystania) niewykorzystywanych na istniejących zaporach.
Mimo iż energia elektryczna pozyskiwana z wody stanowi ponad 7% całkowitej amerykańskiej produkcji energetycznej i jest wiodącą technologią spośród alternatywnych źródeł energii, państwo amerykańskie nadal posiada niewykorzystany potencjał, który pozwoliłby na zwiększenie zasobów energii wolnej od dwutlenku węgla.
Niedawne raporty Departamentu energetyki pokazują, że USA posiadają dodatkowe 65 GW potencjału hydroenergetycznego na nieeksploatowanych dotąd rzekach i strumieniach. Na istniejących zaporach można zwiększyć moc o ponad 12 GW.
Nowe i zaawansowane technologie pozwalają pogodzić współczesną energetykę z koniecznością ochrony środowiska i tworzą możliwości pozyskania czystej energii, pochodzącej ze źródeł odnawialnych, dzięki wykorzystaniu której istnieje szansa zahamowania negatywnych zmian klimatycznych. Innowacje technologiczne, nad którymi podjęto prace, mają obejmować:
- Nowe technologie hydroenergetyczne (innowacyjne struktury retencji i przepuszczania wody) i rozwiązania konstrukcyjne umożliwiające szybką budowę dzięki zastosowanej typizacji i elementów modułowych
- Innowacyjne metody i materiały konstrukcji hydroelektrowni
- Innowacyjne zespoły maszynowe oraz komponenty generatora, takie jak materiały kompozytowe czy wymienne łopatki turbin.
Inicjatywa Wytwarzania Czystej Energii jest elementem polityki Departamentu Energetyki, która dąży do zwiększenia amerykańskiej konkurencyjności w przemyśle produkcji czystej energii oraz podniesienia efektywności wytwarzania energii elektrycznej. Kontynuacja rozpoczętego procesu innowacyjnego i rozwoju technologii hydroenergetycznych zapewni amerykańskiemu rynkowi zwiększenie dostaw energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych, będących alternatywą dla paliw kopalnych.
Źródło: renewableenergyfocus.com
Komentarz:
7% produkowanej energii w USA to hydroenergia! Potencjał do wykorzystania to 65 GW oraz 12 GW możliwych do pozyskania ze stopni wodnych już istniejących, których potencjał hydroenergetyczny nie został jeszcze wykorzystany!
My natomiast tak naprawdę ciągle nie wiemy, ile moglibyśmy produkować energii z wody. Ile mamy stopni wodnych, które moglibyśmy efektywnie wykorzystać do produkcji czystej energii? Ciągle opieramy się na wyliczeniach dokonanych w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Minęło od tego czasu ponad 60 lat!! Może zamiast ciągle mówić o tym, że należy rozpoznać nasz potencjał i stworzyć racjonalne programy jego wykorzystania, zabrać się po prostu do roboty. Tego nie wykona się siłami i za pieniądze organizacji pozarządowych. Odnosi się wrażenie, że tego właśnie oczekuje nasz Rząd. Bez rządowego programu nasza hydroenergetyka się nie podniesie. Jak do tej pory wszystko wskazuje na to, że zamiast pracować nad uruchomieniem takiego programu, dużo łatwiej jest podejmować decyzje ograniczające rozwój hydroenergetyki, ba, nawet prowadzące do likwidacji funkcjonujących obiektów.
Może jednak warto zapoznać się bliżej z motywami, które skierowały uwagę rządu USA na intensyfikację wykorzystania zasobów hydroenergetycznych tego kraju.
kats