Nakreślenie Mapy Rozwoju Małej Energetyki Wodnej

    Scentralizowane informacje o Hydroenergetyce na poziomie Unii Europejskiej: nakreślenie Mapy Rozwoju Małej Energetyki Wodnej

     

    ESHA (European Small Hydropower Association) rozpoczęła nowy, pełen wyzwań projekt, częściowo refundowany przez Komisję Europejską w ramach Programu Inteligentna Energia dla Europy, prowadzonego przez EACI (European Agency for Competitiveness and Innovation - Agencja Wykonawcza ds. Konkurencyjności i Innowacji).
    Projekt nosi nazwę STREAM MAP (Mapa Strumieni dla MEW) i będzie realizowany przez 3 lata, począwszy od miesiąca czerwca 2009. Będzie koordynowany przez ESHA, a w skład międzynarodowego konsorcjum utworzonego do jego realizacji wchodzą:
    Lietuvos Hidroenergetiku Asociacija (LHA) – Litwa
    Associazione Produttori Energia da Fonti Rinnovabili (APER) – Włochy
    France Hydro Electricite (France Hydro) – Francja
    Zveza Drustev lastnikov i graditeljev malih hidroelektram Slovenije (SSHA) – Słowenia
    Sveriges Energiforeningars Riksorganisation (SERO) – Szwecja
    Institutui De Studii Si Proiectari Hidroenergetice (IHSD) – Rumunia
    British Hydropower Association (BHA) – Wielka Brytania
    APREN-Associacao Portuguesa de Energias Renovaveis (APREN) – Portugalia
    Towarzystwo Elektrowni Wodnych (TEW) – Polska
    Federation de 1'Energie d'Origine Renouvable et Alternative (EDORA) – Belgia
    Cel tego projektu jest dwojaki. Z jednej strony ESHA będzie koordynowała powstanie i uzupełnienie Centralnej Bazy Danych zwanej „HYDI”, zawierającej kompletne informacje o sektorze hydroenergetycznym we wszystkich 27 krajach członkowskich Unii Europejskiej, począwszy od podstawowych danych o ilości elektrowni wodnych, poprzez dane o inwestycjach i wskaźnikach ekonomicznych, aż do informacji dotyczących polityki sektorowej i prawnych ram działania. Z drugiej strony projekt ma na celu zdefiniowanie „mapy drogowej” dla sektora MEW poprzez pogłębioną analizę i wyciągnięcie wniosków ze zgromadzonych danych, łącznie ze sformułowaniem zaleceń dotyczących jego przyszłego rozwoju. Wyniki projektu mają być dostarczone decydentom na poziomie krajowym i lokalnym, gdzie służyć powinny sformułowaniu Krajowych Planów Działania oraz implementacji nowej Dyrektywy o wykorzystaniu Odnawialnych Źródeł Energii.

     

    © 2024 TEW. All Rights Reserved.