Kontynuujemy nasze działania na rzecz wprowadzenie usługi systemowej, dla realizacji której konieczne będzie dysponowanie magazynem energii. 25 listopada 2015 r. w Gdańsku odbyła się dwudniowa konferencja szkoleniowa dotycząca odnawialnych źródeł energii: „Oszczędzanie energii i promowanie odnawialnych źródeł energii”. W konferencji tej współfinansowanej ze środków Funduszu Współpracy Dwustronnej Mechanizmu Finansowego 2009 – 2014 w ramach programu operacyjnego PL04 stosunkowo dużo czasu poświęcono zagadnieniom towarzyszącym zmianom klimatu i znaczeniu odnawialnych źródeł energii w przeciwstawianiu się temu niekorzystnemu zjawisku.rzystnemu zjawisku.
Magazynowanie energii – gorący problem. Czy uda się go „schłodzić” wodą zakumulowaną w zbiornikach elektrowni wodnych?
W miesięczniku „Obserwator Przebudowy Energetyki (EP-NI-WEK) nr 10/2015 wydawanym w ramach działalności Stowarzyszenia Klaster 3x20 podjęto niezwykle istotną dla energetyki wodnej tematykę, jaką jest magazynowanie energii. W moim rozumieniu wprowadzenie regulacyjnej usługi, którą roboczo nazywam „usługą magazynowania energii”, ma dla energetyki wodnej kluczowe znaczenie. Praktycznie największe w kraju elektrownie zbiornikowe [EWoZ] i elektrownie zbiornikowe z członem pompowym [EWoZP] już od stycznia 2016 utracą możliwość pozyskiwania dodatkowych przychodów z tytułu produkcji tzw. zielonej energii. Wszyscy wiemy, czego jednak nie chcieli w żaden sposób zrozumieć autorzy ustawy oze, decydenci i członkowie nadzwyczajnej sejmowej komisji ds. energetyki i surowców energetycznych, że „wielkość” tych elektrowni ma znaczenie tylko w aspekcie ich udziału w produkcji energii szczytowej. W takim celu elektrownie te zostały zbudowane i dla takich celów powstały nierozerwalnie związane z nimi zbiorniki wodne. Utrzymywanie tych elektrowni w warunkach pozyskiwania - w ramach normalnej gry rynkowej - przychodów jedynie z produkcji z dopływu naturalnego wypacza charakter ich pracy i jest niezgodne z ich projektowym przeznaczeniem.
Jesteśmy w przededniu niemal rewolucyjnych zmian w strategii funkcjonowania systemów energetycznych. Nie mniejsze zmiany czekają nas na rynkach energii. Nasycenie segmentu wytwarzania energii niespokojnymi źródłami oze jest na granicy utrzymania stabilności pracy systemów energetycznych. Na całym świecie poszukuje się najkorzystniejszych i najefektywniejszych sposobów magazynowania energii. Problemy te nie ominą Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Czy energetyka wodna znajdzie swoje miejsce w nowych realiach? Czy prześpimy ten czas i zaprzepaścimy kolejną szansę? To zależy przede wszystkim od nas samych.
TUTAJ zamieściliśmy prezentację przygotowaną przez zespół specjalistów, która przybliża problematykę magazynowania energii w zbiornikach elektrowni wodnych i zapraszamy do dyskusji.