W dniu 23.04.2020 r. została zorganizowana przez International Hydropower Association (IHA) wideokonferencja pod nazwą „Miejsce zrównoważonej energetyki wodnej w świecie po pandemii” (oryg. Global Positioning of Sustainable Hydropower in a Post-Covid World).
W konferencji wziął udział nasz kolega Tomasz Dudkiewicz (członek zarządu TEW). Poniżej zamieszczamy jego autorską relację.
W wideokonferencji brało udział około 30 osób, głównie przedstawicieli analogicznych do naszego towarzystw ze wszystkich kontynentów.
Spotkanie rozpoczął i poprowadził Dyrektor Generalny IHA Eddie Rich. Program spotkania i poruszone tematy zostały przedstawione w formie prezentacji. (Pobierz prezentację)
W dyskusji wypowiadali się między innymi przedstawiciele Norwegii, USA, UK i Kanady. Również ja miałem możliwość krótkiego zaprezentowania sytuacji energetyki wodnej w naszym kraju ogólnie i w związku z Covid-19. Mam wrażenie, że byli tym zaciekawieni, bo tak naprawdę nie wiedzieli prawie nic o specyfice naszego rynku.
Ogólnie nastroje na całym świecie nie są najlepsze, bo rządy raczej nie myślą o wspieraniu hydroenergetyki w tym trudnym okresie.
Mowa była nie tylko o pandemii, ale również o konieczności popularyzowania maksymalnego wykorzystania elektrowni szczytowo-pompowych jako obiektów doskonale uzupełniających inne źródła odnawialne czyli wiatr i fotowoltaikę, głównie ze względu na ich niestabilność.
Wypowiadałem się po przedstawicielach Norwegii i USA, gdzie procentowy udział i ilość energii pozyskiwanej z wody jest nieporównywalna do naszej. W tym kontekście starałem się zwrócić uwagę, że jesteśmy potencjalnie ciekawym rynkiem gdyż, chociażby ze względu na nasze zobowiązania wobec UE co do udziału energii ze źródeł odnawialnych, będziemy musieli sporo jako kraj w ten segment inwestować (mam nadzieję, że też w energetykę wodną) i pandemia tego procesu nie zatrzyma, a tylko spowoduje odsunięcie w czasie. Stwierdziłem, że ze względu na ograniczone środki raczej będziemy szli w kierunku modernizacji istniejących obiektów niż budowę nowych. (Jest to zresztą teraz ogólnie światowy trend w energetyce wodnej).
Ze względu na ograniczony wymiar czasu (ok. godzina) w sumie mogło zabrać głos tylko kilka osób. Jednak liczę, że podobnych spotkań będzie więcej.
Myślę, że powinniśmy brać w nich udział, gdyż daje nam to możliwość skorzystania z bogatego doświadczenia koleżanek i kolegów z krajów zdecydowanie lepiej rozwiniętych pod względem hydroenergetyki niż nasz.
Tomasz Dudkiewicz
Członek Zarządu TEW